8 najčešćih grešaka kod nege kože
Nega kože vrlo je važna ako želimo održati ili poboljšati zdravlje naše kože. Naravno, za pravilnu negu kože potrebni su nam kvalitetni proizvodi koji odgovaraju našem tipu kože i našim kožnim problemima. Takođe je potrebno znati kojim redosledom treba koristiti odgovarajuće proizvode za negu. Sve o tome i još mnogo više možete pročitati u članku.
Zdrava koža nas štiti od štetnih spoljašnjih uticaja, kao npr zagađenje vazduha. Zimi nas štiti od hladnoće, ali sada kada su temperature više, štiti nas od sunca i sprečava starenje kože pod uticajem ultraljubičastih zrakova.
Nega kože vrlo je važna tokom cele godine. Temeljno, svakodnevno čišćenje i dobra hidratantna nega održaće vašu kožu zdravom.
Naravno, za pravilnu negu kože potrebni su nam kvalitetni proizvodi za negu koji odgovaraju našem tipu kože i problemima koje možemo imati s kožom. Osim toga, pomažu nam smiriti nadraženu kožu, učiniti je ponovno zdravom i sprečiti razvoj kožnih bolesti.
Zašto je nega kože ključna za održavanje zdrave kože
Baš kao što je našem telu potrebna hrana, tako je i našoj koži potrebna svakodnevna pravilna nega kako bi zadržala čvrst i blistav izgled.
Proizvodi za negu imaju ulogu da hidriraju i hrane našu kožu. Hidratacija povećava sadržaj vode/vlage u koži, a istovremeno je štiti i podstiče pravilno ljušćenje mrtvih ćelija kože. Tako koža postaje glatka, meka i daje osećaj udobnosti.
Oštećena i suva koža nas manje štiti od zagađenja, slobodnih radikala i sunca. Zato je važno održavati našu kožu zdravom.
Posebnim proizvodima za negu možemo sprečiti nastanak specifičnih problema kože, kao što su starenje, hiperpigmentacije i akne.
Nega kože prilagođena vašem tipu kože
Imate li suvu, masnu ili osetljivu kožu? Kakav tip kože zaista imate? Poznavanje tipa kože može vam pomoći kada sledeći put budete u prodavnici kozmetičkih proizvoda.
Korišćenje proizvoda za pogrešni tip kože, može pogoršati akne, suvoću ili druge probleme s kožom.
Svaki tip kože ima svoje prednosti i mane. Suva koža sklona je perutanju, ali sa druge strane nema masni izgled. Ako imate mešovitu kožu, smeta vam T-zona.
Kao što žene sa kovrdžavom kosom žele ravnu kosu ili obrnuto, tako je i sa kožom. Činjenica je da tip kože ne možete promeniti jer je to genetski određeno.
Sve što možete učiniti je prepoznati njene slabosti i naučiti na koji način je negovati kako biste se svaki dan osećali divno!
Tipovi kože
Kao što sam već spomenula, tip kože je genetski određen i ne menja se. Tokom života menja se samo trenutno stanje kože. Ovo zavisi od:
- hormonalnog statusa,
- zdravstvenog stanja,
- načina života,
- psihološkog stanja.
Tako i normalna koža može privremeno postati problematična.
U osnovi postoje četiri tipa kože: normalna, suva, masna i mešovita koža.
Masna koža
Kako prepoznati masnu kožu? Masnu kožu karakteriše masni sjaj, proširene, jasno vidljive pore, kao deblja i bleda koža.
Masna koža je izraz za tip kože sa povećanom proizvodnjom sebuma. Sklona je miteserima, kao i raznim oblicima akni.
Kako negovati masnu kožu:
- koristite hidratantne proizvode,
- ne izostavljajte korišćenje dnevne/noćne kreme,
- koristite nežne proizvode,
- pijete dovoljno vode.
Kod nege masne kože najčešća je greška ta, da se izostavlja nanošenje dnevne/noćne kreme s izgovorom da je ionako koža sama po sebi masna, te da ne treba dodavati dodatnu masnoću. Glavna karakteristika masne kože je dehidrirani gornji sloj kože zbog čega koža počinje lučiti još više masnoće. Kod redovnog negovanja masne kože i redovnog nanošenja hidratantne kreme, koža će se manje mastiti.
Mešovita koža
Kako prepoznati mešoviti tip kože? Kao što ime ukazuje, mešovita koža se sastoji od nekoliko tipova kože. Najčešće je T-zona (vidi sliku ispod) masna, dok na obrazima prevladava suvi ili normalan tip kože.
Kako negovati mešovitu kožu:
- koristite hidratantne proizvode,
- koristite bogatu i hranjivu dnevnu/noćnu kremu,
- upotreba nežnih proizvoda,
- pijte dovoljno vode.
Suva koža
Kako prepoznati suvi tip kože? Suva koža sklona je crvenilu, perutanju, preranom stvaranju bora i gubitku boje.
Ovaj tip kože proizvodi manje sebuma od normalne kože. Kao rezultat toga, suvoj koži nedostaju lipidi potrebni za zadržavanje vlažnosti. Stoga je vrlo čest osećaj napetosti i hrapavosti.
Ponekad može biti i osetljiva. Zašto?
Zbog oštećene kožne barijere, koja ne može štititi kožu od spoljašnjih uticaja. Stres, može takođe uticati na pogoršanje stanja.
Jeste li znali da su 40% poseta dermatologu vezani s problemima sa suvom kožom?
Normalna koža
Kako prepoznati normalan tip kože? Koža je mekana, zategnuta, hidrirana, nahranjena i sveža. I svi joj zavide.
Ali, čak i ako ste rođeni pod srećnom zvezdom, morate se pobrinuti da njena lepota potraje što duže.
Kako negovati normalnu kožu:
- dovoljno je hidrirajte,
- redovno je negujte ujutru i uveče,
- koristite nežne proizvode za negu kože,
- pijte dovoljno tečnosti
4 osnovna koraka dnevne nege kože - osnovna rutina nege kože
Bez obzira na vaš tip kože, dnevna rutina nege kože može održati celokupno zdravlje i poboljšati određene probleme kao što su: akne, ožiljci i tamne mrlje. Dnevna rutina nege kože sastoji se od četiri osnovna koraka koje možete raditi ujutru i uveče pre spavanja.
1. Čišćenje lica
Temeljno čišćenje prvi je korak u efikasnoj nezi kože. Čišćenje uklanja prljavštinu, znoj, sebum i šminku te priprema kožu za negu. Očišćena koža će takođe bolje apsorbirati aktivne sastojke proizvoda za njegu.
Pena za pranje lica namenjena je za čišćenje svih tipova kože
- Obavezno operite ruke pre čišćenja kako ne biste naneli dodatne nečistoće na lice.
- Zatim operite lice mlakom/toplom vodom – vruća ili hladna voda može iritirati i isušiti kožu.
- Odaberite sredstvo za pranje lica koje ne ostavlja osećaj zatezanja kože nakon pranja.
- Ravnomerno rasporedite po licu, zatim nežno kružnim pokretima umasirajte u kožu i dobro isperite vodom.
- Čišćenje lica se ne preporučuje više od dva puta dnevno. Ako imate jako suvu kožu, umesto gela ili pene za pranje lica, ujutru možete koristiti samo vodu.
Za skidanje teže šminke kao npr. vodootpornu maskaru, ponovite postupak ili napravite dvostruko čišćenje. Uklonite vodootpornu šminku uljanim sredstvom za čišćenje, micelarnom vodom ili mlekom za čišćenje. Zatim očistite kožu gelom ili penom za pranje, koju ispirate vodom. Na kraju nežno obrišite kožu peškirom i nemojte trljati!
U zadnje vreme vrlo su popularni i dodaci za negu koji pomažu kod dubinskog čišćenja vaše kože. Među njima je sonični uređaj za čišćenje lica koji tehnologijom vibracija s mekanim silikonskim četkicama, može efikasno odstraniti masnoću i ostatke šminke, dubinski očistiti kožu i pore te poboljšati izgled vaše kože.
Jastučići za čišćenje lica je još jedan must-have dodatak za negu koji je posebno praktičan za poneti sa sobom na putovanje. Jastučići mogu skinuti čak i tešku šminku s upotrebom samo tople vode.
2. Toniranja
Tonik bi trebao biti deo vaše dnevne rutine nege kože. Tonikom uklanjate sve tragove sredstva za čišćenje, osvežavate kožu i vraćate joj prirodnu pH vrednost.
- Nakon čišćenja nakvasite vaticu tonikom i nežno utrljajte na kožu lica i vrata.
- Obratite pažnju na suve delove i područja na kojima mogu biti ostaci šminke.
- Tonik možete sipati i na dlan i naneti čistim prstima.
3. Nega kože
Nakon čišćenja i toniranja vaša koža je spremna upiti aktivne sastojke proizvoda za negu. Odaberite proizvode koji će nahraniti i hidrirati vašu kožu. Izbor proizvoda za negu, naravno, zavisi od potreba vaše kože.
Hijaluronska krema za lice namenjena je za negu svih tipova kože uključujući i osetljivu.
4. Zaštita kože
Zaštita od sunca nije važna samo leti, već i zimi. Čak i ako je oblačno, važno je naneti zaštitni faktor. Štetni UV zraci glavni su uzrok preranog starenja kože.
Proizvodi sa zaštitnim faktorom su poslednji korak vaše jutarnje rutine nege kože, nakon koje možete naneti šminku.
Dodatna nega kože
Osnovna rutina je temelj nege kože. Jednom do dva puta mesečno, preporučujemo da vašoj koži posvetite malo više pažnje tako da je temeljno očistite i nahranite.
Dodatna nega posebno se preporučuje kod znakova starenja, proširenih pora, crvenila, pigmentnih mrlja.
1. Piling kože
Piling za lice preporučuje se barem jednom nedeljno. Pilingom uklanjamo izumrele ćelije epidermisa i time ubrzavamo regeneraciju kože. Nakon upotrebe uvek moramo naneti tonik i hidratantnu masku kako bismo nahranili ili umirili kožu.
2. Maska za lice
Maske za lice sadrže aktivne sastojke koji hrane kožu, neguju je i vraćaju mladenački sjaj. Maske za lice možete koristiti jednom nedeljno ili češće, u zavisnosti od vrste maske i problematike kože.
Pronađite prirodnu masku za lice za vaš tip kože.
3. Serum za lice
Serumi za lice prodiru dublje u kožu nego kreme jer su molekule u serumima puno manje, a sastojci koncentrovaniji. Zato efikasnije deluje na razne kožne probleme, poput bora, akni,...
Vitamin C Serum je uljni serum sa stabilnim oblikom vitamina C koji ne iritira kožu i ne uzrokuje perutanje kože. Izvrsno deluje protiv hiperpigmentacijskih mrlja i ujednačava ten kože. Pomešajte 1-2 kapi seruma sa uobičajenom količinom hidratantne kreme i nanesite na lice, vrat i dekolte. Za intenzivniju negu nanesite 2-3 kapi dva puta dnevno.
8 najčešćih grešaka u nezi kože
1. Pregrub piling
Piling je izvrstan za našu kožu jer čisti pore, uklanja mrtve ćelije kože i priprema kožu za masku koja sledi nakon pilinga. Ali budite nežni i nemojte to činiti prečesto.
2. Neodgovarajući proizvodi za čišćenje
Pri izboru proizvoda za čišćenje kože svakako proverite njihov sastav. Pazite da proizvodi ne sadrže sapun i alkohol jer ova dva sastojka isušuju kožu.
3. Neredovno čišćenje lica pre spavanja
Tokom noći naša se koža "detoksifikuje" i regeneriše, zato je bitno temeljno ukloniti svu šminku i očistiti lice.
4. Prečesto dodirivanje kože
Svaki put kad dotaknemo svoju kožu, postoji mogućnost da na nju prenesemo bakterije. One mogu stvoriti infekcije koje utiču na starenje kože, pojavu akni i drugih nepravilnosti.
5. Nepravilan redosled nanošenja proizvoda za negu
Pravilni redosled nege kože je pravilan: čišćenje lica + tonik + serum + krema za lice + krema za područje oko očiju. Jednom nedeljno, nakon čišćenja lica, sledi piling, nakon čega na kožu nanesemo masku i nastavljamo sa serumom.
6. Nedovoljno sna
San je ključan za obnovu i detoksikaciju kože.
7. Neadekvatna i nezdrava ishrana
Alkohol, slatkiši i masna hrana utiču na kvalitet vaše kože. Zato jedite hranu bogatu antioksidansima i pijte dovoljno tečnosti.
8. Topla voda
Vruća ili prevruća voda isušuje kožu.